niedziela, 15 lutego 2015

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KANSAS CITY (Missouri, USA)


W dni dzisiejszym postanowiłam ruszyć z nowym cyklem zatytułowanym "Biblioteki świata". Nie każdy z nas ma możliwość podróżowania.
Gdy zobaczyłam w internecie zdjęcia tej biblioteki momentalnie się w niej zakochałam.

źródło: internet
Powstała w 1873 roku i jest najstarszą biblioteką w tym mieście. Może całość budynku nie jest jakaś zaskakująca, ale na szczególną uwagę zasługuje parking, który się przy niej znajduje. Fasadę budynku przy owym parkingu tworzą imitacje grzbietów okładek książek. Autorem projektu jest firma Dimensional Innovation.

źródło: internet
Na pierwszy rzut oka jak spojrzy się na ścianę, od razu ręka sama wyrywa się aby sięgnąć po książkę. Pomysł moim zdaniem rewelacyjny !!. Aż chce się wejść do budynku po książkowy stosik. 
Każda z książkowych grzbietów ma około 7,5 metra wysokości i 2,5 szerokości. Wykonane są z folii poliestrowej. Swoją wielkością powodują zachwyt wśród samych mieszkańców miasta jak i odwiedzających je turystów. A przede wszystkim wśród miłośników książek.
Jeśli chodzi o tytuły książek, nie zostały wybrane przypadkowo. Mieli w tym swój udział mieszkańcy Kansas City. To oni dokonali wyboru poprzez głosowanie. Wśród 22 okładek można odnaleźć: "Opowieść o dwóch miastach" Dickensa, "Paragraf 22" Hellera, "Władca Pierścieni" Tolkiena i inne. 

Całą kolekcję książkowych grzbietów można podziwiać wzdłuż 10t ulicy, pomiędzy Wyandotte Street i Baltimore Avenue.

źródło: internet
* Materiały do wpisu zostały zaczerpnięte ze strony: www. infoarchitektura.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz