czwartek, 1 września 2022

TYLKO SZEPTEM ( Recenzja )

Autor: Lidia Liszewska, Robert Kornacki
data wydania: 12 sierpnia 2020
liczba stron: 343
wydawnictwo: Czwarta StronaOstatnio mam szczęście do książek, których akcja rozgrywa się nad naszym pięknym Bałtykiem. Po świetnie napisanym cyklu "Dziwnowo" autorstwa Doroty Milli przyszedł czas na książkę "Tylko szeptem" spod pióra Lidii Liszewskiej i Roberta Kórnickiego. Jest to pierwszy tom cyklu " Bursztynowa miłość"

Edyta postanawia na pewien czas wyjechać z Warszawy. Pakuje najpotrzebniejsze rzeczy i wyrusza w podróż do nadbałtyckich Mechelinek. Po dotarciu na miejsce zatrzymuje się w swoim apartamencie żeby móc w ciszy i spokoju skupić się na pracy nad nową książką. Chce tym razem zaskoczyć swoich czytelników czymś zupełnie innym. Pragnie utkać ze słów miłosną opowieść, która chwyci wszystkich za serce.
W trakcie spaceru po plaży poznaje Jacka Brzostowskiego, miejscowego rybaka. Żadne z nich w danym momencie nie przypuszczało, że ta przypadkowa znajomość, aż w tak dużym stopniu wpłynie na ich dotychczasowe życie. 

Mam w swojej biblioteczce takie książki, po które do tej pory jakoś nie miałam ochoty sięgnąć. Po drodze czytałam coś innego i tak rośnie sobie tzw. stosik hańby. Każdy mól książkowy wie o czym mowa. W końcu jednak przyszedł ten dzień i w moich dłoniach znalazła się książka "Tylko szeptem" spod pióra Lidii Liszewskiej i Roberta Kórnickiego. Już sam fakt, że została napisana przez duet, i do tego damsko-męski sprawia, że historia w niej opisana staje się jeszcze bardziej intrygująca. Jest to bardzo ciekawe posunięcie, które ma na celu przedstawić czytelnikowi świat ludzkich emocji z dwóch perspektyw. Widziany oczami kobiety i mężczyzny. Potem można wszystko że sobą połączyć i poddać dogłębnej analizie. 

Edyta jest z zawodu pisarką. Specjalizuje się głównie w książkach biograficznych, ale nie boi się też nowych wyzwań. Czuje się bardzo dobrze w tym co robi i sprawia jej to ogromną radość. Mimo swojego wieku na szczęście nie narzeka na zdrowie i tryska energią. Niebawem zostanie babcią. Po śmierci ukochanego męża nie zdecydowała się na kolejny poważny związek z innym mężczyzną. Tęskni jednak za czułym dotykiem i bliskością drugiej osoby. Gdy na jej drodze pojawił się Jacek Brzostowski nie zdawała sobie sprawy z tego, że ten obcy mężczyzna niebawem stanie się dla niej tak bardzo ważny. Biorąc pod uwagę jego wiek mógłby być jej synem, a ona tak po prostu zakochała się w nim jak nastolatka. Dla Jacka ta znajomość również stała się czymś znacznie poważniejszym niż tylko niezobowiązującym flirtem z dużo od siebie starszą kobietą. Dla obojga była to dość nietypowa sytuacja, ale mimo dzielącej ich różnicy wieku nie mają zamiaru zrezygnować z uczucia, które nimi zawładnęło. Wiadome było, że ich związek co niektórym lekko mówiąc nie przypadnie do gustu i mogą liczyć się również z nieprzychylnymi komentarzami na swój temat.

Miłość to coś wyjątkowego i pięknego. Żeby trwała wiecznie trzeba ją pielęgnować jak najpiękniejszy kwiat. Nie ważne kto ile ma lat, jaki kolor skóry lub jakiej jest płci. W tym momencie to jest najmniej ważne, liczy się tu i teraz. Bez tej drugiej osoby u boku jest czasami bardzo ciężko. Doskwiera wtedy samotność i niewyobrażalna pustka. 
Przeczytałam w swoim życiu już dużo historii w których dominującym tematem była miłość, ale chyba po raz pierwszy mam styczność z problematyką związku homoseksualnego. Coś takiego w dalszym ciągu budzi kontrowersje i trudno jest nam to zaakceptować. "Inność" niestety wytykana jest palcami, ale miejmy nadzieję, że w przyszłości ulegnie to zmianie.

"Tylko szeptem" to cudowna i wypełniona po brzegi emocjami książka. Została napisana przepiękną polszczyzną, która zachwyci każdego. Czyta się ją lekko i płynnie i nie sposób się od niej oderwać. Historia Edyty i Jacka wciąga już od pierwszej strony. "Tylko szeptem" to jedna z tych powieści, która z pewnością na długo zostanie w pamięci. 
Oczywiście nie mogło w niej zabraknąć morskiej bryzy i szumu fal. Bardzo ciekawie został przedstawiony zawód rybaka. Czytelnik może również dowiedzieć się czegoś nowego na temat bursztynów. 

Jeśli szukacie książek na zbliżające się długie jesienne wieczory to "Tylko szeptem" będzie z pewnością idealną propzycją. 

POLECAM
MOJA OCENA 8/10

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz